Przewlekłe zmęczenie, przemęczenie organizmu przyczyny

Przewlekłe zmęczenie

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS, Chronic Fatigue Syndrome) jest zespołem objawów chorobowych, który dotychczas nie ma jednoznacznie ustalonej etiopatogenezy ani sposobu leczenia.

Czy zdarza Ci się zaraz po pracy rzucić na łóżko i spać do późnych godzin nocnych? A może kiedy przygotowujesz się do jakiegoś zadania ale kłopoty z koncentracją uniemożliwiają Ci jego wykonanie? Albo to uczucie ciągłego fizycznego wycieńczenia towarzyszące przy każdej wykonywanej aktywności fizycznej? Jeśli wszystkie albo część tych elementów pojawiają się w Twoim życiu stosunkowo częściej niż kiedyś prawdopodobnie dopadł Cię zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (CFS). Pojawia się pytanie czy da się z tego wyleczyć?

Rozpoznanie CFS opiera się na obrazie klinicznym. Można je postawić, gdy występuje przedłużające się ponad 6 miesięcy niewyjaśnione zmęczenie u osoby niemającej dotychczas dolegliwości, niezwiązane z przymusowym leżeniem w łóżku, długotrwałym wysiłkiem, mający ściśle określony początek w czasie i powodujący zmniejszenie dziennej aktywności ruchowej o ponad 50%.

 

ZESPÓŁ CHRONICZNEGO ZMĘCZENIA – OBJAWY

Podstawowym objawem w CFS jest przede wszystkim długotrwałe uczucie ciągłego zmęczenia organizmu utrzymujące się co najmniej przez 6 miesięcy, które jest do tego stopnia silne, że nawet po odpoczynku nie ustaje. Utrudnia również funkcjonowanie w obszarze zawodowym, społecznym czy prywatnym.

Specjalista, do którego zgłasza się osoba skarżąca na długotrwałe zmęczenie organizmu, powinien rozważyć jako ewentualne przyczyny przewlekłego zmęczenia różne stany i choroby, takie jak:

  • depresja
  • przewlekłe lub podostre choroby bakteryjne (jak np. zapalenie wsierdzia, borelioza, gruźlica, sarkoidoza)
  • miejscowe infekcje
  • choroby i zakażenia wirusowe, zwłaszcza wirusowe zapalenia wątroby spowodowane wirusem WZW-C i HCV
  • przewlekłe choroby płucne, kardiologiczne, żołądkowo-jelitowe, wątroby, nerek, hematologiczne
  • zaburzenia endokrynologiczne
  • choroby nowotworowe
  • niezwiązany z chorobą stan wyczerpania pracą i tempem życia
  • typ osobowości, z którym wiąże się nadmierna aktywność i nieumiejętność odpoczynku

Przyczyn takiego stanu może być wiele: drożdżyca, pasożyty, bakterie, wirusy, problemy z tarczycą, stres, negatywne emocje, alergie, toksyny, chemia z pożywienia, niedobory witamin i minerałów i wiele innych. Jeśli masz problem nie czekaj! Wykonaj łatwy i szybki test obciążeń organizmu i ciesz się zdrowiem przez długie lata!

Aby zdiagnozować CFS, specjalista musi wykluczyć także takie przyczyny przewlekłego zmęczenia jak anemia, cukrzyca, choroby serca czy wątroby, zakażenie wirusem HIV, nowotwór czy borelioza oraz uzależnienie od środków psychoaktywnych. Należy również wykluczyć niektóre choroby psychiczne, którym często towarzyszy przewlekłe zmęczenie organizmu.

 

CZYM JEST ZESPÓŁ CHRONICZNEGO ZMĘCZENIA?

Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome – CFS) to stan niewytłumaczalnego zmęczenia, który nawet po z założenia odpowiednim wypoczynku nie mija, i utrzymuje się od 6 miesięcy. Badacze donoszą, że zespół chronicznego zmęczenia zaraz obok cukrzycy nosi miano choroby cywilizacyjnej. Jedyny problem w tym, że CFS chorobą nazwać nie możemy, ponieważ nie ma go w międzynarodowym spisie chorób. Jeżeli chodzi o psychiatrów oni również nie mogą rozpoznać tego stanu jako choroby.

 

ZESPÓŁ CHRONICZNEGO ZMĘCZENIA – PRZYCZYNY

Jest wiele teorii mówiących o przyczynach występowania CFS. Jedni uważają, że to za sprawą czynników immunologicznych, silnie związanych z układem odpornościowym, np. zakażenia infekcyjne czy alergie. Inni natomiast podkreślają, że zespół chronicznego zmęczenia może być wywołany ciężkim przebiegiem mononukleozy czy też wirusem EBV, który pojawia się zaraz po bezobjawowym przebiegu mononukleozy. Jeszcze inni badacze zwracają uwagę na aspekt zaburzenia metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach jak również na niedobór składników odżywczych w organizmie. Zaburzenia w wydzielaniu jednego z hormonów produkowanych przez nadnercza też mają tutaj istotną rolę według naukowców. Spekuluje się również nad tym, że ciężkie przeżycia osobiste na tle nerwowym oraz stres czy stany lękowe mają istotny wpływ na pojawienie się CFS.

 

ZESPÓŁ PRZEWLEKŁEGO ZMĘCZENIA  - LECZENIE

Oprócz na pozór oczywistych sposobów na zapobieganie wystąpienia zespołu chronicznego stresu takich jak: unikanie stresu, odpowiednia długość snu każdego dnia, bogata w składniki odżywcze dieta, unikanie alkoholu, rozpoczęcie regularnego uprawiania sportu znalazły swoje miejsce produkty spożywcze, które zbawiennie działają na nasz organizm z objawami CFS, a są nimi: imbir, nasiona konopi, pyłek pszczeli, maca czy rosół z kurczaka.

Teraz kiedy już wiemy czego unikać a co stosować jesteśmy na dobrej drodze aby nie stać się ofiarą zespołu chronicznego zmęczenia. Pomimo tego, że postęp technologiczny oraz „szybkie życie” pchają nas w otchłań różnych chorób, pamiętajmy o tym, że żyjemy tylko raz. Sprawmy aby ta jedyna okazja stała się powodem radości z życia. Aby uniknąć konsekwencji nierozpoznanego CFS warto wykonać test obciążeń organizmu i przekonać się, jaki problem kryje się za naszym przemęczeniem.

Twój dentysta grójec opinia pacjenta foto

Jeżeli podobał Ci się artykuł oceń go.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Ocena: 3 , średnio 5,00 na 5)
Loading...