Hemoroidy - Leczenie i Objawy

Hemoroidy

hemoroidy leczenie

Hemoroidy, to problem bardzo wielu Polaków. Z wiekiem wzrasta ryzyko ich występowania. Dobra wiadomość jest taka, że hemoroidy można wyleczyć. Choć jest to choroba, która jest często wstydliwa, przełamujemy ten temat tabu.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy (łac. varices haemorrhoidales), czyli żylaki odbytu to nabrzmiałe żyły splotu odbytniczego, nabrzmiałe guzki krwawnicze. Hemoroidy mogą występować w górnej, jak i w dolnej części odbytu, w zależności od umiejscowienia splotu naczyniowego, w którym zatrzymała się krew. Żylaki odbytu znacznie utrudniają prawidłowe funkcjonowanie ostatniej części układu pokarmowego człowieka.
Mówiąc jaśniej, pomiędzy kanałem odbytu, a odbytnicą człowieka musi dojść do zatrzymania krwi w splocie naczyń. Tak zatrzymana krew nie może znaleźć sobie ujścia, co powoduje znaczne utrudnienia i dyskomfort dla osoby, która jest chora. Wskutek niemożności znalezienia ujścia, krew tworzy małe wypukłości w błonie śluzowej. Wypukłości te często są nazywane guzkami. Żylaki odbytu (hemoroidy) dzieli się ze względu na różne aspekty. Przede wszystkim wyróżnia się hemoroidy wewnętrzne znajdujące się powyżej linii grzebieniastej, te hemoroidy łatwiej krwawią. Drugi rodzaj to hemoroidy zewnętrzne, które są bardziej bolesne i znajdują się poniżej linii grzebieniastej.

Jak rozpoznać czy grożą mi hemoroidy?

Początkowo żylaki odbytu nie dają bardzo widocznych symptomów. Zwykle również je bagatelizujemy, co opóźnia rozpoznanie choroby. Najczęstsze objawy to wypadające guzki krwawnicze. Inne dolegliwości, które mogą pojawić się przy tej chorobie to krwawienie — jest to najczęstszy objaw — krew ma charakterystyczną barwę. Jeśli dostrzegasz regularne ślady krwi na papierze toaletowym, może to być znak do występowania hemoroidów. Jednym z głównych objawów występowania choroby hemoroidalnej jest również uczucie niepełnego wypróżnienia, swędzenie, rzadziej ból w okolicach odbytu. Gdy hemoroidy zewnętrzne są duże, mogą w nich powstać zakrzepy, co może prowadzić do martwicy tkanek.

Hemoroidy — przyczyny

Żylaki odbytu mogą występować niezależnie od wieku. Nie jest znana jednoznaczna odpowiedź na przyczynę choroby hemoroidalnej. Pewien wpływ mają z pewnością czynniki genetyczne. Przyczyną może być również wzrost ciśnienia krwi pod błoną śluzową. Jej powstawaniu sprzyja na pewno siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna oraz otyłość. Choć siedzący tryb życia nie jest wskazany to również uprawianie niektórych sportów, wpływa negatywnie. Kolarstwo czy też jazda konna nie wpływają pozytywnie na obieg krwi w okolicach odbytu. Przyczyną powstawania hemoroidów są również złe nawyki żywieniowe, w tym używki, alkohol czy też zbyt mała ilość przyjmowanego błonnika. Do nieprawidłowej diety, zalicza się również zbyt mała ilość spożywanych płynów oraz duża ilość ostrych przypraw.
Jednak najczęstszym czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby hemoroidalnej są przewlekłe lub nawracające zaparcia. Powodem powstawania tej choroby może być również cykl płciowy u kobiety, ciąża, które sprzyjają rozwijaniu się hemoroidów. Stąd tez wiele osób, które cierpi na tę chorobę to kobiety w ciąży lub też po porodzie. Często zdarza się jednak, że hemoroidy po porodzie znikają same.

Hemoroidy — jak sobie pomóc?

Aby zapobiec hemoroidom, warto pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach. W walce z bólem oraz z pieczeniem w znacznym stopniu pomaga odpowiednia higiena osoby chorej. Hemoroidy rozwijają się powoli, więc im wcześniej je wykryjesz, tym większe szanse, że unikniesz zabiegu chirurgicznego. Diagnozę należy pozostawić specjalistom. Lekceważenie dolegliwości, często sprawia, że objawy hemoroidów z czasem się nasilają i konieczne jest odpowiednie leczenie.
Niestety, dla wielu osób, jest to choroba na tyle wstydliwa, że nie udają się z tym do fachowców. Na konsultację ze specjalistami, decydujemy się często w ostateczności. A to błąd! Leczenie hemoroidów powinno zostać rozpoczęte jak najwcześniej. Dlatego też nie powinniśmy się wstydzić, tylko leczyć tę nieprzyjemną dolegliwość. Nieleczone są przyczyną powstawania licznych powikłań. Nowoczesna technologia stawia im jednak bardzo skutecznie czoła.

Chcesz wiedzieć jakie obciążenia powodują u Ciebie powstawanie hemoroidów? Zrób test obciążeń organizmu i znajdź przyczyny hemoroidów.

Twój dentysta grójec opinia pacjentki foto

Jeżeli podobał Ci się artykuł oceń go.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Ocena: 2 , średnio 5,00 na 5)
Loading...