Cukrzyca objawy, przyczyny, leczenie oraz Dieta. Szybkie wykrywanie cukrzycy

Cukrzyca

cukrzyca może ujawnić się w każdym wieku

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych. Jest trzecim w kolejności powodem zgonów w naszym kraju (zaraz po raku i chorobach serca). Zazwyczaj dowiadujemy się, że ją mamy, gdy jest już w zaawansowanym stadium i pojawiają się groźne powikłania. Nieleczona może powodować rozwój miażdżycy, niedokrwienie, zawał serca, udar mózgu, uszkodzenie siatkówki skutkujące ślepotą, owrzodzenia, trudno gojące się rany itd.

Według statystyk w Polsce mamy ponad 2,5 miliona osób, które wiedzą, że mają cukrzycę. Jest ona spowodowana niedoborem insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. Insulina ma znaczący wpływ na przebieg regulacji procesów przemiany materii zachodzących u człowieka. W związku z brakiem tego hormonu w organizmie dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi (hiperglikemii).

Czym zatem jest cukrzyca? Jakie niebezpieczeństwo na nas czyha kiedy zapadniemy na tę chorobę? Jak ją leczyć?

CZYM JEST CUKRZYCA?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która dotyczy zaburzenia przemiany węglowodanów w naszym organizmie. Węglowodany jak wszyscy wiemy to cukry proste a jednym z najważniejszych jest glukoza, która jest nieodłącznym elementem prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Aby nasza gospodarka dotycząca cukrów była prawidłowa na straży stoi insulina czyli hormon produkowany przez trzustkę. Ma ona ogromny wpływ na przebieg regulacji procesów przemiany materii odbywających się w organizmie człowieka. W momencie kiedy nastąpi defekt wydzielania insuliny czy też działania jej powstaje hiperglikemia, a to oznacza nadmierne stężenie glukozy we krwi. Jednym zdaniem – rozpoczyna się proces rozwijania się cukrzycy.

 

RODZAJE CUKRZYCY

Cukrzyca typu I – inaczej nazywana cukrzycą insulinozależną. Ten rodzaj cukrzycy wywołują zniszczone komórki beta trzustki, które odpowiedzialne są za produkcję oraz wydzielanie insuliny. Najczęściej występuje ona u dzieci oraz osób młodych. Ten rodzaj cukrzycy dotyka około 15-20% chorych. W celu leczenia podaje się insulinę (stąd nazwa insulinozależna), a także skupia się na stosowaniu właściwej diety oraz wzmożonym wysiłku fizycznym.

Cukrzyca typu LADA – należy ona do rodziny cukrzycy typu I o bardzo powolnym procesie autoimmunologicznym dotyczącym destrukcji komórek beta. Jest bardzo późno ujawniającym się typem cukrzycy, bo najczęściej diagnozowana jest dopiero po 35 roku życia. Dotyka ona od 5-10% osób chorych. Do rozpoznania tego podtypu cukrzycy obowiązkowe jest stwierdzenie występowania autoprzeciwciał typowych dla cukrzycy typu I, przede wszystkim anty-GAD.

Cukrzyca monogenowa – jest to cukrzyca uwarunkowana mutacją pojedynczego genu. Stanowi ona 1-2% wszystkich przypadków chorych na cukrzycę. Powstaje ona na skutek pojedynczej mutacji. Znaczna część jej form dotyczy defektu wydzielania insuliny a najczęstszą wśród nich to cukrzyca MODY, mitochondrialna oraz noworodkowa.

Cukrzyca typu II – inna nazwa to cukrzyca insulinoniezależna. Przyczyną wystąpienia tego rodzaju cukrzycy jest nieprawidłowe działanie insuliny w organizmie. Najczęściej towarzyszą jej otyłość czy nadciśnienie tętnicze. Ten rodzaj cukrzycy dotyka zdecydowanie ludzi starszych. Stanowi ona 80-85% wszystkich pacjentów. Na początku leczenie tego rodzaju cukrzycy polega na stosowaniu diety, wysiłku fizycznego oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych. Często też zdarza się przejście na zastrzyki z insuliną.

Cukrzyca ciążowa – jest to rodzaj cukrzycy rozpoznany w ciąży i występujący aż do momentu rozwiązania. Grupa kobiet mających cukrzycę ciążową jest bardziej narażona w przyszłości na zachorowanie na cukrzycę niż wśród kobiet bez tego powikłania. Leczenie następuje w wysoko wyspecjalizowanych ośrodkach ginekologiczno-diabetologicznych.

 

JAK ROZPOZNAĆ U SIEBIE PIERWSZE OBJAWY CUKRZYCY?

Objawy cukrzycy I typu oraz II nie będą za bardzo się od siebie różniły. Jedyną różnicą jaką można zauważyć jest to, że w tym pierwszym typie objawy występują gwałtownie i są dość jednoznaczne, natomiast typ II będzie charakteryzował się powolnym, skrytym rozwijaniem się tej choroby.

Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć:

  • Nadmierne uczucie pragnienia wraz z częstszym oddawaniem moczu
  • Nocne skurcze łydek
  • Utrata wagi, osłabienie oraz zmniejszona sprawność ruchowa
  • Zamazane lub podwójne widzenie
  • Trudno gojące się rany
  • Wzmożone łaknienie i nadmierne pocenie się

LECZENIE CUKRZYCY

Cukrzyca typu I leczona jest za pomocą insuliny w formie zastrzyków, wstrzykiwaczy piórowych i pomp insulinowych. Aplikowanie insuliny zawsze powinno wspomagać się adekwatną dietą oraz odpowiednio dobranym wysiłkiem fizycznym. Cukrzyca typu II we wstępnej fazie to przede wszystkim zwalczanie otyłości oraz nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Czasami dodatkowo wspiera się leczenie za pomocą farmakoterapii, lekiem doustnym. W zaawansowanym stadium cukrzycy typu II pacjent przechodzi na leczenie insuliną oraz metforminą. Jeżeli chodzi o cukrzycę ciążową to jest to dieta ustalana przez lekarza prowadzącego ciążę (ok. 1800 kcl/dobę). Bardzo istotne jest tutaj aby przyszła mama kontrolowała się samodzielnie za pomocą gleukometru. Nie podajemy tutaj żadnych leków doustnych, ponieważ taka forma leczenia mogłaby uszkodzić płód. W niektórych przypadkach obowiązkowa jest insulinoterapia.

 

DIETA PRZY CUKRZYCY

Chorzy na cukrzycę powinni zwrócić uwagę na następujące elementy dotyczące zdrowej diety w procesie leczenia:

  • Regularność posiłków oraz adekwatna ich ilość
  • Zalecona kaloryczność posiłków
  • Bardzo zbliżona ilość kalorii przyjmowana każdego dnia
  • Skład jakościowy diety (20% białka, 50% węglowodany, 30% tłuszcze)

 

Najważniejsze w profilaktyce walki z cukrzycą jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, bo to właśnie nadwaga, otyłość i powiększony obwód brzucha skutkują po latach cukrzycą.

Ciekawostką jest fakt, że przez wieki ludzkość wspomagała organizm naturalnymi składnikami odżywczymi, żeby zapobiegać cukrzycy lub walczyć z nią. W Europie i Azji stosowano cebulę, czosnek, w Chinach – żeń-szeń, w Iraku zalecano chleb jęczmienny, a w innych krajach kiełki lucerny. Natomiast przed wprowadzeniem do użycia leków hipoglikemicznch używano, np. rutwicy, która zawiera guanidynę, chemiczny poprzednik metforminy.

Na obecność cukrzycy mogą wskazywać niedobory komórkowe. Aby sprawdzić braki m.in. witamin, minerałów, pierwiastków czy aminokwasów przeprowadza się test niedoborów komórkowychDowiedz się więcej na temat tego testu.

Twój dentysta grójec opinia pacjentki foto

Jeżeli podobał Ci się artykuł oceń go.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Ocena: 2 , średnio 5,00 na 5)
Loading...