Bezpłodność przyczyny i objawy | Bezpłodność męska a kobieca - czym się różnią?

Bezpłodność

Bezpłodność i niepłodność - czym się różnią

Bezpłodność to prawdziwy dramat szczególnie dla ludzi, którzy zabiegają o to, by jak najszybciej stać się rodziną. Niepłodność może wystąpić zarówno u mężczyzny jak i u kobiety. Czasami zdarza się, że mimo usilnych starań obojga partnerów nie mogą oni stać się szczęśliwymi rodzicami. 

Bezpłodność czy niepłodność ?

Bezpłodność i niepłodność nie mogą być zamiennie stosowanymi terminami, ponieważ każde z nich oznacza coś zupełnie innego. Bezpłodność oznacza trwałą niezdolność do poczęcia dziecka. Dotyka ona zarówno kobiety jak i mężczyzn. Niepokojącym faktem jest to, że dziś w Polsce jest aż 2,5 mln kobiet i mężczyzn cierpiących na bezpłodność. To zdecydowanie za dużo. Natomiast niepłodność według WHO to odwracalna niezdolność do poczęcia dziecka. O niepłodności mówi się kiedy po 12 miesiącach starania się o potomka nadal nie dochodzi do zapłodnienia. W tym przypadku poprzez różne metody starania się zachodzi prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i donoszenia jej.

 

Kobieca bezpłodność przyczyny

Przyczyn bezpłodności u kobiet można dopatrywać się wielu. Najczęściej występującymi przyczynami są: zaburzenia hormonalne, niedrożność jajowodów (około 35%) a także endometrioza. Niedrożność jajowodów jest wtedy gdy dochodzi do zakażenia przez drobnoustroje przenoszone drogą płciową. Są one odpowiedzialne za wywołanie takich chorób jak chlamydia czy rzeżączka. Z kolei zaburzenia hormonalne mogą być wynikiem niewłaściwej diety, nadużywania alkoholu, chorób tarczycy, nadmiernego wysiłku fizycznego czy zaburzeń pracy przysadki mózgowej i kory nadnerczy. Zaburzenia hormonalne powiązane są zazwyczaj z nieprawidłowym przebiegiem owulacji czy z brakiem jajeczkowania. Endometrioza polega na tym, że część błony śluzowej macicy w trakcie miesiączkowania zagnieżdża się w ścianach jamy brzusznej lub innych narządach. W momencie kiedy endometrium osadza się w jajowodach lub jajnikach szanse na ciążę zmniejszają się diametralnie.

 

Męska bezpłodność przyczyny

W przypadku panów przyczyn bezpłodności należy upatrywać kiedy dochodzi do zakażenia bakteriami, powodującymi blokadę ujść spermy. Również niebezpieczne są infekcje gruczołu krokowwego oraz genitaliów. Kolejnymi przyczynami bezpłodności mogą być: przejście chorób zakaźnych w okresie dojrzewania takich jak np. świnka, przedwczesna ejakulacja, impotencja, długoletnie zażywanie środków psychoaktywnych takich jak narkotyki (zmniejszają ilość spermy nawet o 50%), długotrwały wzrost temperatury w mosznie spowodowany np. wielogodzinną jazdą samochodem czy przez wykonywanie niektórych prac, utracenie jąder na skutek operacji lub wypadku.

Nie trać czasu!

To tylko niektóre przyczyny bezpłodności u kobiet i mężczyzn, a może być ich więcej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że każdy człowiek jest inny i należy do niego podchodzić indywidualnie. Dlatego warto w momencie kiedy starania się o dziecko nie dają pożądanego efektu - udać się do lekarza. Tutaj liczy się każdy dzień. Im szybciej zaczniemy się leczyć w przypadku niepłodności, tym szybciej możemy doczekać się maleństwa na świecie.

 

Czy można wesprzeć się suplementacją?

Oczywiście, że tak! Braki jakiegokolwiek składnika w mogą skutkować całą lawiną negatywnych konsekwencji. Czasem uzupełnienie potrzebnej witaminy  może spowodować, że organizm sam sobie poradzi ze swoimi problemami.

Eliksirem mogącym odmłodzić stare i słabe plemniki jest na przykład naturalna witamina C. Z badań wynika, że jej niedobór może powodować zmiany w jądrach przyczyniające się do bezpłodności. U niektórych panów na jakość plemnika wpłyną preparaty naturalne z witaminą C, u innych pomoże koenzym Q10.

Zaś u kobiet na problem z implantacją zarodka może pomóc suplementacja argininą.
Bardzo ważne, aby dobrać odpowiednio naturalne preparaty pod okiem specjalisty Revitum, który oceni, co akurat w naszym przypadku ma największe znaczenie. Nie warto przyjmować suplementów na oślep.

Twój dentysta grójec opinia pacjentki foto

Jeżeli podobał Ci się artykuł oceń go.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Ocena: 3 , średnio 4,67 na 5)
Loading...