Borelioza kontra Parlament Europejski - skala problemu rośnie

Borelioza kontra Parlament Europejski

Borelioza

 

Parlament Europejski chce dodać boreliozę do listy chorób, zwalczanych i  śledzonych na poziomie unijnym.  Szacuje się, że zarażonych jest ok. miliona mieszkańców Europy, a w Polsce problem dotyczy 21,5 tysiąca ludzi.

Rezolucja w sprawie boreliozy została jednogłośnie przyjęta przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego Zdrowia Publicznego oraz Bezpieczeństwa Żywności. Rezolucja ta, zakłada zwiększoną współpracę między krajami unijnymi w zakresie wczesnego diagnozowania oraz w działaniach zapobiegających występowaniu tej strasznej choroby. Nacisk kładziony jest również na rozpowszechnianie informacji na temat boreliozy - zwiększenie świadomości społecznej. W planach unijnych są też dalsze prace nad szczepionką przeciw boreliozie.

Liczba zachorowań na boreliozę rośnie lawinowo

W tej chwili problem może dotyczyć już miliona Europejczyków. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higieny w Polsce borelioza została zdiagnozowana już co najmniej u 21,5 tysiąca pacjentów. Trudno jednak dokładnie oszacować skalę choroby ponieważ borelioza w Polsce jest zbyt rzadko rozpoznawana i zgłaszana do służb sanitarno-epidemiologicznych. Nie wszyscy, którzy zostali ugryzieni przez kleszcza zgłaszają się na badania. Diagnozę utrudnia też fakt, że nie u każdego ugryzionego przez kleszcza pojawia się rumień. Powoduje to często mylne wrażenie, że nie trzeba udawać się na badanie a lekarzom utrudnia prawidłową diagnozę. Badania Zakładu Parazytologii w Sosnowcu pokazują, że co 5 polski kleszcz jest nosicielem krętków borelii (powodujących boreliozę). Zebrane dane informują nas też, że od 2004 do 2017 roku liczba zachorowań w Polsce wzrosła pięciokrotnie.

Skala problemu zwróciła w końcu uwagę Unii Europejskiej, która chce się zjednoczyć w walce z chorobą. Nie bez znaczenia jest też fakt, że oszacowano, iż powstrzymanie zapadalności na zaawansowane stadium boreliozy dałoby oszczędności rzędu 330 milionów euro przez pierwsze 5 lat.

Jak dochodzi do zarażenia?

boreliozaKleszcz wysysający krew wpuszcza do naszego organizmu krętki borelii. Znajdujące się w jego przewodzie pokarmowym patogeny razem ze śliną dostają się do naszego ciała. Przeważnie ma to miejsce po około 24-48 godzin od wbicia się w skórę dlatego też należy jak najszybciej pozbywać się kleszczy po zlokalizowaniu ich na ciele. Choroba często zaczyna się po ok 3 tygodniach. W miejscu ugryzienia często (lecz nie zawsze) pojawia się rumień. Często występują też objawy grypopodobne - ból stawów i mięśni, temperatura, złe samopoczucie, powiększone węzły chłonne.
Więcej o boreliozie można przeczytać tutaj.

 

Jak sprawdzić czy mamy boreliozę ?

borelioza testyNiestety żaden z dostępnych medycznych  testów nie jest w stanie w 100% ani wykryć ani też wykluczyć boreliozy. Negatywny wynik nie oznacza, że można wykluczyć chorobę.

Przeciwciała pojawiają się w surowicy dopiero po kilku tygodniach od momentu zakażenia. Do tego czasu choroba jest już mocno rozwinięta.  Pojawia się wysokie prawdopodobieństwo, że bakterie się przenoszą a stężenie przeciwciał we krwi spada. Efektem tego jest fałszywie negatywny wynik u chorych posiadających żywe krętki borelii  w organizmie.

Najpopularniejszy  w Polsce jest test ELISA – często wychodzi fałszywie ujemny. Jego wiarygodność to 30%.

Test Western Blot - daje 70% wiarygodności.  Można go wykonać  po min. 3 tygodniach od ukąszenia.

Test PCR - jest najdokładniejszy. Wykrywa DNA bakterii we krwi, moczu lub płynie mózgowo-rdzeniowym. Dostępny tylko w kilku miejscach w Polsce. Można go wykonać już kilka dni po ukąszeniu.

 

Co może pomóc nam wyeliminować możliwość posiadania krętków borelii?

W Revitum wykonujemy Test Obciążeń Organizmu - który daje nam informację czy w naszym ciele występują toksyny borelii. Osoby, które nie będą miały w swoim organizmie toksyn mogą być spokojne, że nie maja też krętków.
Informacje te dostępne są natychmiast - w momencie wykonywania testu. Jest on szybki i bezbolesny.  Test wykonuje się najwcześniej  3 tygodnie po ugryzieniu przez kleszcza.

Pamiętajmy, że borelioza może występować bardzo długo bezobjawowo. Jeśli ciało jest silne i zdrowe możemy nie zaobserwować żadnych objawów. Mogą wystąpić z dużym opóźnieniem gdy z jakiegoś powodu nasz układ odpornościowy zostanie osłabiony. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie czy nie nosimy w sobie krętków borelii nawet jeśli nie występują u nas żadne niepokojące symptomy.

Możliwe, że gdyby europosłowie przekonali się jak duże możliwości wczesnej diagnostyki daje Test Obciążeń Organizmu byłby on podstawowym działaniem profilaktycznym w walce z boreliozą. Mamy nadzieją, że kiedyś do tego dojdzie.

 

Polecamy zapoznać się z poniższym filmem:


Jeżeli podobał Ci się artykuł oceń go.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Ocena: 2 , średnio 5,00 na 5)
Loading...