Pasożyty objawy ich obecności w organizmie - jak się ich pozbyć?

Pasożyty objawy

pasożyty objawy obecności w organizmie

Prawdopodobnie co trzecia osoba  jest nosicielem pasożytów. Każdego roku powodują one śmierć milionów ludzi na całym świecie. Prowadzą do wielu ciężkich i trudnych do zdiagnozowania dolegliwości. Sprawdź jakie pasożyty mogą zamieszkiwać Twój organizm i zapoznaj się z objawami, które mogą powodować.

Myślisz, że dobrze znasz swoje ciało? A czy wiesz, że mogą je zamieszkiwać stworzenia, o których istnieniu nie miałeś wcześniej pojęcia? Mowa o różnego rodzaju pasożytach – zakażenie nimi można łatwo przeoczyć.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że nawet co trzecia osoba może być nosicielem pasożyta (często nieświadomym, dopóki zakażenie nie daje wyraźnych objawów). Pasożyty każdego roku powodują śmierć milionów ludzi na całym świecie. Zobacz, co może zamieszkiwać Twoje ciało i jak rozpoznać, że jesteś żywicielem obcego organizmu.

BĄBLOWIEC, CZYLI TASIEMIEC BĄBLOWCOWY

Ten gatunek tasiemca żyje głównie w jelitach zwierząt, takich jak psy, wilki czy lisy, czasem również u kotów. Stanowi jednak zagrożenie dla człowieka, który może być dla niego żywicielem pośrednim. Bąblowce wywołują chorobę zwaną bąblowicą lub echinokokozą. U człowieka do zakażenia może dojść w przypadku jedzenia owoców i warzyw, do których przyczepione są jaja tego tasiemca. Zagrożenie występuje głównie w przypadku owoców leśnych takich jak np. jagody (mają kontakt z lisami), jednak zarazić możemy się nawet jedząc warzywa uprawiane we własnym ogródku. Jak to możliwe?

Spacerujemy z naszymi domowymi zwierzętami po lesie. Mogą one mieć tam kontakt z zakażonymi odchodami lub wypić zanieczyszczoną wodę. Następnie spędzają razem z nami czas w ogrodzie, gdzie roznoszą jaja tasiemca przyczepione do sierści. Niczego nieświadomy człowiek zjada własnoręcznie uprawiane owoce i warzywa, stając się w ten sposób żywicielem dla tasiemca bąblowcowego.

 

OBJAWY BĄBLOWICY

Zakażenie tym pasożytem często nie daje żadnych symptomów nawet przez kilkanaście lat, powoli wyniszczając w tym czasie organizm nosiciela. Z tego powodu rozpoznanie bąblowicy jest zwykle przypadkowe i następuje w późnym stadium choroby. Głównym objawem jest pojawienie się torbieli, występującej najczęściej na wątrobie. Torbiel powoduje cholestazę i zapalenie wątroby. Jeśli nie zostanie wykryta w odpowiednim czasie – pęknie. Dojdzie do rozlania płynu bąblowca w jamie otrzewnej, rozprzestrzenienia się pasożyta i wstrząsu anafilaktycznego. Bąblowica może zająć kości i prowadzić do ich zaniku lub złamania. Jeśli choroba dotrze do płuc, uciska tkankę płucną, powodując niedodmę. Bąblowica jest groźna także dla mózgu – objawy i skutki choroby są niemal identyczne jak w przypadku guza mózgu.

GLISTA LUDZKA

To pasożyt bytujący wyłącznie w ciele człowieka, rozprzestrzenia się poprzez zakażone odchody. Powoduje glistnicę, którą można zarazić się najczęściej przez jedzenie nieumytych warzyw nawożonych ludzkimi fekaliami lub pijąc zanieczyszczoną wodę (np. podczas kąpieli w jeziorze).

Glistnica co roku powoduje około 20 tysięcy zgonów na całym świecie. Epidemie tej choroby występują najczęściej w miejscach, gdzie kanalizacja nie jest odpowiednio rozwinięta i gdzie występują problemy z higieną. Nie oznacza to oczywiście, że w Polsce choroba ta nie występuje – diagnozowana jest niezbyt często, ale mimo to warto zachować pewne środki ostrożności, by się przed nią ustrzec.

GLISTNICA – OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY

Glistnica często przebiega bezobjawowo, dlatego bywa trudna do zdiagnozowania. Może jednak dawać następujące symptomy: zawroty głowy i ogólne osłabienie, obrzęki twarzy, nadmierna pobudliwość oraz reakcje alergiczne. Poza tym, larwy glisty ludzkiej, przemieszczające się do płuc, wywołują glistnicę płucną. Jej objawy to gorączka, kaszel i świsty.

Najczęściej występujące powikłania glistnicy to niedrożność jelit, ostre zapalenie trzustki lub dróg żółciowych, skręt jelita, a także zapalenie wyrostka robaczkowego. Jeśli glisty dostaną się do jamy ustnej, mogą doprowadzić nawet do zatrzymania oddechu.

TASIEMIEC UZBROJONY I TASIEMIEC NIEUZBROJONY

To dwa rodzaje pasożytów bytujących w ludzkim organizmie. Żyją w jelitach nawet kilkadziesiąt lat i mogą osiągać długość kilku metrów! Wywołują tasiemczycę, która jest chorobą odzwierzęcą. Do zakażenia dochodzi przez spożywanie mięsa, które zostało poddane niewystarczającej obróbce termicznej (jest surowe częściowo lub całkowicie) i znajdują się w nim jaja pasożyta. Trafiają one do układu pokarmowego człowieka, powodując liczne dolegliwości, takie jak: bóle brzucha, wymioty i biegunki, szybka utrata wagi, zaparcia i ogólne osłabienie.

Człowiek może być także żywicielem pośrednim tasiemca i w takim przypadku jego bytowanie w organizmie może być bardzo niebezpieczne. Larwy tasiemca osadzają się w mięśniach i narządach wewnętrznych, powodując upośledzenie ich czynności. Jeśli tasiemiec trafi do płuc, mózgu czy serca, może doprowadzić do śmierci nosiciela.

OWSIKI – PASOŻYTY NIE TYLKO U DZIECI

Owsica to choroba kojarzona głównie z dziećmi i przedszkolami. To prawda, że zapada na nią więcej dzieci, niż dorosłych, jednak owsiki rozprzestrzeniają się bardzo szybko, powodując nieprzyjemne objawy u całej rodziny. Czym jest owsica i jak dochodzi do zakażenia?

Owsicę wywołują pasożyty zwane owsikami ludzkimi. Dostają się do organizmu poprzez połknięcie albo wdychanie jaj i wędrują do jelita grubego. Samica pasożyta składa jaja w okolicy odbytu lub narządów płciowych, a chory, dotykając zakażonych miejsc, może przenosić je na inne przedmioty. Jaja owsika mogą więc znaleźć się na bieliźnie i pościeli, zarażając chorobą kolejne osoby.

OBJAWY OWSICY

Do najczęstszych objawów tej choroby należą: świąd odbytu i krocza, ból spowodowany zakażeniem bakteryjnym i martwicą śluzówki, a także utrata apetytu, nerwowość, nadpobudliwość, zgrzytanie zębami, niedokrwistość. Na skórze pacjenta, gdzie rozwijają się pasożyty (w miejscach intymnych), można zaobserwować szarobiałe twory – to samice owsika. Czasem pasożyty docierają również do wyrostka robaczkowego i mogą spowodować jego zapalenie. Innym skutkiem owsicy może być przewlekłe zapalenie jelita grubego.

TĘGORYJEC DWUNASTNICY – CHOROBA GÓRNIKÓW

To zdecydowanie mniej "popularny" pasożyt niż tasiemiec czy owsik, jednak wciąż dotyka nawet kilkanaście procent populacji na całym świecie. Tęgoryjec należy do grupy nicieni, może osiągać do dwóch centymetrów długości i żyje w dwunastnicy człowieka – stąd jego nazwa. Wywołuje ancylostomozę, nazywaną także "anemią górników" (dawniej diagnozowano ją głównie w tej grupie zawodowej). Na atak choroby najbardziej narażone są osoby, które mają częsty kontakt z wodą lub z wilgotną ziemią.

Jaja pasożyta rozwijają się w wysokiej temperaturze. Do zakażenia dochodzi zwykle poprzez połknięcie jaj, znajdujących się w zanieczyszczonej wodzie lub niemytych warzywach i owocach. Znane są również przypadki dostawania się larw do organizmu przez skórę u osób chodzących boso. Objawy choroby to: kaszel, ból w klatce piersiowej, wysypka, a także duszności i zawroty głowy. Zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy wywołuje zapalenie płuc i anemię. Jeśli pasożyt bytuje w organizmie przez wiele lat i nie podejmuje się żadnych środków, by wyleczyć ancylostomozę, może prowadzić nawet do śmierci nosiciela.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć pasożyty i chciałbyś to zweryfikować zapraszamy do Revitum na test obciążeń organizmu, który pozwoli nam to sprawdzić. Na specjalnej konsultacji nasz specjalista przedstawi dalsze kroki, które trzeba przedsięwziąć w sytuacji gdyby pasożyty zostały wykryte. Dobierze też odpowiednią dietę, która wspomaga pozbywanie się pasożytów z organizmu. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z nami pod numerem tel. 222 502 888 lub chat znajdujący się na naszej stronie internetowej.

Twój dentysta grójec opinia pacjentki foto

Jeżeli podobał Ci się artykuł oceń go.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Ocena: 2 , średnio 5,00 na 5)
Loading...