Grzybica pachwin - objawy i leczenie choroby pachwin

Grzybica pachwin

grzybica pachwin

Grzybica pachwin lubi wysoką temperaturę, wilgotność, pot, nieprzewiewną, obcisłą bieliznę. Choć to choroba taka sama jak każda inna i może zdarzyć się każdemu, na słowo „grzybica” większość osób reaguje zażenowaniem i wstydem. Nieleczona grzybica pachwin może doprowadzić do grzybiczego zakażenia penisa, a także dodatkowego zakażenia drożdżami lub bakteriami.

Grzybica pachwin to powierzchniowe zakażanie grzybicze skóry pachwin. Dotyczy prawie wyłącznie mężczyzn. Schorzenie to jest często spotykane. Najczęściej chorują mężczyźni w wieku od 18-30 lat, co nie oznacza że nie pojawia się również u kobiet. U dzieci występuje bardzo rzadko. Do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu bezpośredniego z zakażonymi osobami lub przez kontakt pośredni z zainfekowanymi przedmiotami np. ręcznikami, gąbkami czy bielizną. Należy pamiętać o tym, że grzybica pachwin, podobnie jak grzybica stóp czy też paznokci wymaga odpowiedniego rozpoznania i podjęcia natychmiastowej kuracji. I co najważniejsze – nie można jej lekceważyć. – radzą eksperci Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Grzybica pachwin – objawy

Do typowych objawów tej choroby zaliczamy:

  • plamy rumieniowe ze stanem zapalnym,
  • zmiany skórne z widocznymi grudkami i pęcherzykami,
  • ogniska chorobowe umiejscowione w okolicy pachwin (zwłaszcza w miejscu przylegania moszny do ud),
  • uczucie świądu,
  • zmiana barwy skóry na kolory od czerwonego do brązowego,
  • łuszczenie się zmian.

Czasami może pojawić się rozległe ognisko rumieniowo-zapalne. Grzybica pachwin może rozszerzać się na skórę podbrzusza, pośladków i okolicę krzyżowo-lędźwiową. Może dojść też do zakażenia drożdżakowego prowadzącego do zmian wysiękowych w pachwinach. Przebieg choroby jest przewlekły. Do szybkiego wyleczenia grzybicy pachwin konieczne jest więc wczesne rozpoznanie choroby. Nie można zatem zwlekać z wykonaniem testu obciążeń, dzięki któremu łatwo można rozpoznać chorobę oraz prawdziwą przyczynę występowania grzybicy pachwin.

Weronika Łapińska, specjalistka Revitum, radzi:

Grzybica pachwin lubi wysoką temperaturę, wilgotność, pot, nieprzewiewną, obcisłą bieliznę. Do zakażenia może dojść również na skutek przeniesienia zmian chorobowych z innych miejsc (np. stóp) przez kontakt z ręcznikiem, gąbką lub rękami. Choć to choroba taka sama, jak każda inna i może zdarzyć się każdemu, na słowo „grzybica” większość osób reaguje zażenowaniem i wstydem. Najgorsze, co można zrobić w przypadku zaobserwowania objawów choroby, to leczenie na własną rękę. Dlatego gdy nie jesteś pewien, czy zaczerwieniona skóra to tylko otarcie czy już rozwijająca się grzybica, wykonaj Test Obciążeń Organizmu. Lepiej nie ryzykować, test od razu wykryje rozwijającego się grzyba.


Jeżeli podobał Ci się artykuł oceń go.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Ocena: 2 , średnio 5,00 na 5)
Loading...