Infolinia ogólnopolska:

222 502 888; 730 224 467

Dołącz do nas:

Zamów kontakt

Cukrzyca

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych. Jest trzecim w kolejności powodem zgonów w naszym kraju (zaraz po raku i chorobach serca). Zazwyczaj dowiadujemy się, że ją mamy, gdy jest już w zaawansowanym stadium i pojawiają się groźne powikłania. Nieleczona może powodować rozwój miażdżycy, niedokrwienie, zawał serca, udar mózgu, uszkodzenie siatkówki skutkujące ślepotą, owrzodzenia, trudno gojące się rany itd.

Według statystyk w Polsce mamy ponad 2,5 miliona osób, które wiedzą, że mają cukrzycę. Jest ona spowodowana niedoborem insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. Insulina ma znaczący wpływ na przebieg regulacji procesów przemiany materii zachodzących u człowieka. W związku z brakiem tego hormonu w organizmie dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi (hiperglikemii).

Typy cukrzycy
Wyróżnić można 2 typy cukrzycy. Najczęściej występującym rodzajem jest cukrzyca typu 2, która powiązana jest z otyłością czy nadwagą, jest cukrzycą nieinsulinozależną. Przede wszystkim dotyka osoby po 30. roku życia, ale coraz częściej dotyczy także dzieci. Jest to związane z przejęciem zachodniego stylu życia wraz ze złymi nawykami żywieniowymi, czyli ze spożywaniem zbyt dużej ilości produktów wysokoprzetworzonych i fast food.

Cukrzyca typu 1 jest insulinozależna objawia się zazwyczaj poniżej 30 r.ż., ma ostry początek i skłonność do ketokwasicy (często to jej pierwszy objaw).

Symptomami cukrzycy są: zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, gwałtowna utrata wagi, słaby wzrok, trudno gojące się rany itd.

Najważniejsze w profilaktyce walki z cukrzycą jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, bo to właśnie nadwaga, otyłość i powiększony obwód brzucha skutkują po latach cukrzycą.

Ciekawostką jest fakt, że przez wieki ludzkość wspomagała organizm naturalnymi składnikami odżywczymi, żeby zapobiegać cukrzycy lub walczyć z nią.

W Europie i Azji stosowano cebulę, czosnek, w Chinach – żeń-szeń, w Iraku zalecano chleb jęczmienny, a w innych krajach kiełki lucerny. Natomiast przed wprowadzeniem do użycia leków hipoglikemicznch używano, np. rutwicy, która zawiera guanidynę, chemiczny poprzednik metforminy.

 

Test obciążeń

Aktualne promocje

Chcesz umówić się do specjalisty Revitum?

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się